Emblem
  • Användaren har inget emblem än.
Statistik
  • Skapade trådar: 1
  • Totalt antal poster: 4
  • Uppladdade bilder: 0
  • Mottagna rockningar: 0
  • Antal prestationer: 1 av 26
Upplåsta prestationer
4%
Only One More Time
Loggat in minst 10 gånger
Mycket ovanlig (23,26%)
10 senast postade inlägg
Första 600l akvariumet. Få det ordentligt uppställt?
Ny har jag börjat fylla!? det stack lite åt ena hållet när jag började fylla, men mäter från bottenglaset till vattenytan vid varje ben med jämna mellanrum. Nu stämmer allt på millimeter! Är det ok eller är det jättedumt?
Första 600l akvariumet. Få det ordentligt uppställt?
Känns som helgen är räddad!! Fått tag på en en skiva i massivt trä som är 201x60 och 30mm tjock! Det borde väl vara utmärkt att ha under istället för reglar? Nackdelen är att benen kommer stå precis på kanten av skivan, känns som de kan bryta utåt? Får ta några öl innan man börjar fylla karet!?
Första 600l akvariumet. Få det ordentligt uppställt?
Det låter ju ganska smidigt ändå! Glad för varje centimeter man kan få upp de från golvet! Det verkar ju vara väldigt delade meningar om cellplast under aluminiumram men kan väl knappast vara någon nackdel? Hur tjock skiva ska man ha?
Första 600l akvariumet. Få det ordentligt uppställt?
Hej har ett 600liters akvarium med aluminiumram ståendes med tillhörande aluminimställning med 8 ben som är justerbara 200×60cm. Har inte fyllt upp det än för är lite orolig över golvet.

Om jag förstått det hela rätt så ska man lägga cellplast sen en skiva av något slag över sedan ställningen på det? Är ett parkettgolv med betong under vet jag iaf! Eller går de ställa rakt på golvet bara? Ska låna långpass idag för att väga in ställningen ordentligt! Så en bra guide på de efterlyses också!
Det verkar som att det är problem med live-notiserna så de avaktiveras tillfälligt.