Emblem
  • Användaren har inget emblem än.
Statistik
  • Skapade trådar: 1
  • Totalt antal poster: 0
  • Uppladdade bilder: 0
  • Mottagna rockningar: 1
  • Antal prestationer: 0 av 26
Upplåsta prestationer
0%
10 senast postade inlägg
Hujeta gädda
Har 3 st i mitt 240L, ca 14cm långa. Mina tar bara flytande pellets, har testat sjunkande men de skiter dom fullständigt i. Testade slänga i en bit broccoli och liten bit gurka, det tog dom med :P
Kulfisk
Hejsan! Nu blir det nog att köpa 2 st grön kulfisk (Tetraodon nigroviridis) till 100l karet. Angående snäckor. Vilken sort ska man mata med? Går det med malaysiska sandsnäckor?
Kulfisk
Ska tänka på det, riktigt häftiga fiskar och annorlunda. Vet som sagt inte riktigt hur jag ska göra med 100L karet. Känns lite jobbigt att starta upp 54L karet ifall man ska bara ha snäckor där i :p då det är lite platsbrist. En sista fråga nu bara,
när jag byter vatten i 100L så använder jag slang + hink, då jag även suger upp skit från botten, ifall kulfisken blir rädd och utsöndrar gift i vattnet är det farligt om det skvätter upp vatten i ansiktet/munnen då?
Kulfisk
Att de var så giftiga visste jag inte, trodde bara det var saltvatten kulorna. Så ifall man tar ett bett på fisken så har man fått i sig giftet, eller finns det andra sätt också? Tror knappast barnen skulle göra något de har låtit bli fiskarna i det andra karet. Men man får sig en ändå en tankeställare.
Hur ofta ska man mata kulfiskar med snäckor eller frysfoder, som oskalade räkor och musslor?
Vattenbyten. 50% varje vecka som an brukar göra, eller kräver de vattenbyten oftare?
Kulfisk
Fig 8or som du skriver vad är det för slags art? SKa googla lite nu under dagen och läsa på. Angående inredning, beror säkert från art till art, ska det mest vara sten som gäller då som man sprider ut längsbotten? Hur är tex de du nämner först där? Är det bortskämda med maten? Vad kan de äta för mat från frysdisken?
Kulfisk
Tjenare! Tänkte höra om vad man kan ha för slags kulfisk i mitt akvarium 100L.
Kan man ha två grön kulfisk( Tetraodon Nigroviridis) ? Eller blir det för litet? Kan man ha en i 100L?
Har ett större akvarium men vågar nog inte ha dem där, ifall fengäddorna får stryk.
Alla erfarenheter välkomnas. ::-D:
Och bräckt vatten? Mycket salt som behövs vid vattenbyten?
Har mest lite yngelfisk i 100L nu, men vill ha något roligare.
Ha det bra!
Polypterus senegalus
Tjenare igen. Hade tänkt att införskaffa ett större akvarium. Ett 240 liters, har 100 nu. Tänkte på intredning, vad som rekommenderas. Botten? Sand eller grus? Har grus nu, tänkte lägga ner mycket pengar på inredning med det nya karet som kommer att köpas. Växter, hur trivs de i sand? Behövs det speciella som är just för sandbotten?
NI får gärna nämna bra, tåliga växter som klarar det mesta. Temp 28-30C, växter som även tål lite salt så de inte blir bruna. Vill ha en inredning som ser så naturlig som möjlig, mycket växter, grenar, och sten. Har mycket sten som jag har plockat vid sjöar som man kan göra det lite fint med. Funderat på lavastenar, men inget jag vill ha nu när jag tänker efter. Tänkte även på fler fiskar. Har 3 fengäddor nu, hur är det om man vill ha 2 st andra gäddor? Såg i djurbutiken att det fanns en gädda, som näbbgädda såg den ut lite som, fast tjockare gap och inte så smal.
Hur är det med ciklider också? Tänkte 2st såna med, då en kompis har fått yngel som jag tänkte köpa när de växt till sig lite. Just give me information please :)
Ha det bra!
Polypterus senegalus
OK tack för hjälpen med hjälp av kön. Då vet jag att det är 2 hanar. Men vad händer om jag slänger i 1 hona, kommer det fungera när det är 2 hannar i?
Polypterus senegalus
[QUOTE=Svampus;6687]Lång och smal analfena = Hona
Bred och "bucklad" analfena = hane

Hanarna formar sin analfena som en en liten kopp kan man säga, för att fånga upp äggen som honan pruttar ut, och befrukta dem. :)[/QUOTE]

Vad tror du om de bilder jag la upp? Befruktar den ägg? För det har varit så ett tag nu. Jag trodde det var tvärtom med analfenorna. Lång och smal, hane och bred för hona.
Polypterus senegalus
Hejsan! Mitt första inlägg här, blev tipsad i lokala djuraffären om det här forumet. Har 2 st fengäddor, Senegalus sen 1 månad tillbaks, väldigt fina och fascinerande fiskar. Brukar titta varje kväll på dem när jag matar de med "skalade" fiskpinne bitar.
Har även släppt i lite mindre levande fisk, ifall de känner sig för att äta upp en.
Men iallafall så behöver jag hjälp med att bestämma könet på den ena. Jag vet att den andre jag har är en hona, för den breda analfenan. Men den här, är bara ett stort frågetecken, väldigt svårt att se vad det är för kön då den har en stor knöl där bak. Som nästan ser ut ibland som om den vill "ploppa" ut. Tänkte ifall någon som är erfaren som kan hjälpa mig?
Lite svåra bilder att se på, men försökte få en bra när den var någorlunda still innan de försvann in bland alla växter.

MVH Jocke.
Det verkar som att det är problem med live-notiserna så de avaktiveras tillfälligt.