Akvarium och teknik

»

Mitt 540 Liters med Rovfisk från Sydamerika.

1/4
Har ÄNTLIGEN fått igång mitt konto häri igen. Blev kluddigt med mitt gamla så de kan finnas inlägg och trådar av en Punkfredd sen tidigare.

I sommras har jag för mig att jag startade en projekt tråd för mitt akvarie, kan inte hitta den nu dock.

Men här kommer en liten presentation av mitt akvarium:

540 Liters helglas.

Filter Fluval fx5 samt hela bakgrunden som är byggd utav filter madrass. (Sitter en Eheim Compact 3000 som drar runt vattnet).

Ljus, Current Led Plus ramp.

Fisk:

3 st Heros Notatus

4 st vilgångade Crenicichla Regani Tabajos

4 st vildfångade Caquetaia Myersi ungfisk (ska bara behålla ett eventuellt par)

Hoppas ni gillart:

Här kommer en MASSA bilder.
Välkommen.. Ettfett på mfk..
Välordnat för att vara punkfredd ;)
[QUOTE=Cpt Migraine;37759]Välkommen.. Ettfett på mfk..[/QUOTE]

[QUOTE=Cpt Migraine;37760]Välordnat för att vara punkfredd ;)[/QUOTE]

Haha tack för det.

Ja just "Punk"Fredd är en svunnen tid... Iaf den kaosiga delen... Men härjat har man ju gjort i sina dagar :)
Jag är något av en specialist inom svunna tider.. det är många av oss här på forumet, utöver fisk är det nog en av de största gemensamma nämnarna.. haha..

Sekten ska nog passa dig bra..
Gaaalet snyggt kar! Inte dumma fiskar i heller gillar "dat-cikliden" :D
[QUOTE=Svampus;37769]Gaaalet snyggt kar! Inte dumma fiskar i heller gillar "dat-cikliden" :D[/QUOTE]

Tack skall du ha! Ja Caquetaia Myersi är en riktigt cool firre! Blir dock 25-30 cm och ganska stygg mot de egna så jag hoppas jag kan få ut ett stabilt par.

Regani gäddorna skall såsmåningom bytas ut mot lite större Saxatilis gäddor när de jag vill ha dyker upp (Cr Alta eller Cr Menezesi).
Löste det sig med kontot till slut? :)
[QUOTE=djr83;37776]Löste det sig med kontot till slut? :)[/QUOTE]

Ja jag är ju här intesant :) vet faktiskt inte vad som hände. Hade först problem med att omregga även efter profilen vart borttagen.

Nåja, slutet gott!
Xingu1
Det där har du fått till jävligt bra!
[QUOTE=Cpt Migraine;37779]Xingu1[/QUOTE]

Hehe va?! Ja dom är fina ju...
[QUOTE=robidobban;37780]Det där har du fått till jävligt bra![/QUOTE]

Tack!
[QUOTE=Punkfredd;37789]Hehe va?! Ja dom är fina ju...[/QUOTE]

Ja jag trodde att jag nästan var för tydlig.. Du sa större crenicichla.. Då måste du ju menat xingu1 ;)
[QUOTE=Cpt Migraine;37791]Ja jag trodde att jag nästan var för tydlig.. Du sa större crenicichla.. Då måste du ju menat xingu1 ;)[/QUOTE]

Dom är läckra.

Finna en kille ifrån norge som håller FYRA vuxna
Rio Atabo 2 ihop med 5 pappegoj ciklideri ett lika stort akvarium. Så visst går de att ha större gäddor i ett 540.

Men jag gillar inte när fisk ser "nerklämd" ut i ett kar.
Snyggt!! :)
Det är ett sjukt snyggt kar (även här)!
[QUOTE=roedkft;37820]Det är ett sjukt snyggt kar (även här)![/QUOTE]
Hehe tack ska du ha!

[QUOTE=Alejandro88;37793]Snyggt!! :)[/QUOTE]

Tackar!
Riktigt snyggt!! Gillar inredningen, verkligen. :)
Tjusigt !
Punkfredde, det låter som ratfink ha ha ... [MENTION=130]ratfink[/MENTION] ;)
1/4
Det verkar som att det är problem med live-notiserna så de avaktiveras tillfälligt.