Hej
Är det någon som vet vart/om man kan få tag i en burk gjord i Plexiglas?
Är sugen o ha en lite större burk som ska så på golvet. Diamantform eller rund....
Mvh/ Bosse
Är det ingen som har erfarenhet eller hört talas om burkar i Plexiglas?
/Bosse
Inte vanligt med akrylkar i Sverige. Kolla på monsterfishkeepers.com, där finns det många som har akvarium tillverkade i akryl. Annars finns Uaru-joey på youtube också, där han bygger ett.
det är jävligt dyrt i sverige.. vet inte om du kan beställa skivorna från estland/polen/kina eller något annat.. men ska du upp i en kubik lär du landa på 40 000 eller nåt i den stilen.. jag var sjukt inne på det förr men kostnaden blev helt enkelt för mycket..
[QUOTE=Cpt Migraine;9495]det är jävligt dyrt i sverige.. vet inte om du kan beställa skivorna från estland/polen/kina eller något annat.. men ska du upp i en kubik lär du landa på 40 000 eller nåt i den stilen.. jag var sjukt inne på det förr men kostnaden blev helt enkelt för mycket..[/QUOTE]
lät jävligt dyrt :o jag tittade på 6mm plexiglas för nån dag sen som kostade 1000:- kvadraten så 10-12mm borde väl hamna runt 2000:- kvadraten?
Enda jag vet om plexiburkar är att akvariesilicon inte fäster på plexi, så då måste du hitta nåt annat limm som funkar i sammanhanget :)
jo det blir ju väldigt starkt och ser otroligt snyggt ut då det inte är nå silikon.
1-1,1" blir 2,54-2,79cm tjock inte 12mm :) plexit flexar mycket mer än glas
[QUOTE=randomrogge;9500]jo det blir ju väldigt starkt och ser otroligt snyggt ut då det inte är nå silikon.
1-1,1" blir 2,54-2,79cm tjock inte 12mm :) plexit flexar mycket mer än glas[/QUOTE]
skojjar du med mig? 2,8 cm till ett 720? nu måste jag få bevis.. låter ju helt sinnes :D
Min tanke var mer att köpa en redan formgjuten burk i plexi...
Att kostnaden blir högre än glas får man naturligtvis räkna med....
Har redan haft en stor vattenskada så limma/smälta själv på 1000 liter vågar jag mej nog inte på..
/Bosse
Har nu sett filmen..det är som att löda med silverlod...det sugs upp...väldigt smidigt men det måste vara väldigt exakt...
Om eg har forstått det rett... Så borte i USA brukes ikke glass akvarium til annet en små akvarier. Plexi er det store der borte.
är ni säka på att det inte är lexan man anväder?.Patade med en bekant i florida som har småhajjar i akrylkar o en gator i ett lexan (för tillfället) att man brukar använda lexan!?.Det skulle vara rimligare i mina ögon då det är mkt starkare o flexar väll inte lika mkt som plexi i samma tjocklek?.dessutom kan man ju spräcka plexi det går väll knappt med lexan.Dock är ju priset ett helt annat än plexi.
är det inte lexan man anväder som mest till stora kar?.Patade med en bekant i florida som har småhajjar i akrylkar o en baby gator i ett lexan (för tillfället) som påstod att man brukar använda lexan!?.Det skulle vara rimligare i mina ögon då det är mkt starkare o flexar väll inte lika mkt som plexi i samma tjocklek?.dessutom kan man ju spräcka plexi det går väll knappt med lexan.Dock är ju priset ett helt annat än plexi.
Det är som sagt rådyrt.. Jag betalade 4 papp för frontglaset på min burk förut, det var 20mm 199x58.. Det är ändå inte botten som jag tycker ska vara minst 120x200 för att det ska vara värt det.. Jag köpte rutan rakt av då utan något arbete.. Dvs 8000 för botten 8000 för långsidorna och 4000 för kortsidorna plus bracing som säkert är 2 lappar till.. 22000 minst i bara material och då har de inte börjat jobba med det än..
Ska också tillägga att ingen ger några garantier till privatpersoner eftersom ingen avser att bygga akvarium.. Hade tom in en potentiell tillverkare på mfksweden för några år sedan men han backade ur när han fick reda på detaljerna och lovade att återkomma när han funderade över om han verkligen ville ge sig in i det.. Bästa alternativet är ju egentligen att beställa från staterna och hopas på att komma undan billigt med frakten..