Hej jag har skaffat mig ett gös yngel(4cm lång) som jag har i ett 40L akvarium. kan ni hjälpa mig med allt ni vet om just gös.
vad ska jag mata med? hur ofta ska jag mata honom? hur ofta ska jag byta vatten? vad ska man tänka på? kan man ha andra djur i akvariumet? fiskar,räkor,krabbor,grodor? skriv allt ni kan som jag behöver veta för att han ska må bra och överleva :)
Fan va coolt asså! Bild på den lille gynnaren tack :)
Jag hade nog försökt med mask i början för att sedan gå över på räka och pellets
Så här ser han ut för tillfället :) Men är lite bekymrad när jag la i honom i 40L akvarium så sjönk han till botten och bara står där han lver för han simmar om man tar ner handen. Innan bodde han i en kan burk på ca 1,5 liter kan det ha något med saken att göra? att han är rädd för att det är stort?
Ge den nått att gömma sig i/bakom. Växter, rötter eller sten.
Släck belysningen och inga händer i akvariet.
Mata med levande mask.
Han har en sten. men står still ändå :( har släckt lampan med. ska det va hela maskar som han får slackta själv eller ska man dela den i små bitar???
Har du ens någon filtreringen/syresättning?
Ser för övrigt rätt tomt ut. I med mer sten.
Hela levande maskar. I hans fall så små du kan hitta antagligen.
håller på att skaffa pump och sånt. vad är en gärs?
går den att ha i akvarium?
tror ej det är en gärs för min är int så prickig + att gärs äter tydligen plankton och fisk ägg denna käkar mask och räkor :) hoppas på gös det är en cool fisk :)
Det är tyvärr en Gärs men de är coola också! Som andra har sagt så behöver du mycket mer inredning och ordentlig cirkulation för att han ska trivas och börja äta. Jag skull börja med maggot från någon fiskebutik.
Yes det är garanterat en gärs. Jag har haft många gärsar och har faktiskt en just nu också :) dom äter allt kött som får plats i deras mun och har ganska dålig syn. Men dom har ett väldigt effektivt sidolinjesystem som gör att dom lätt kan hitta mat på natten!
Ge den mycket gömställen, ha svag belysning i akvariet och försök hålla tempen så låg som möjligt så ska du se att den till slut kommer bli riktigt tam! :) skaffa helst inga fler gärsar till samma akvarium, dom är väldigt aggressiva mot varandra
Okej har du bild på din gärs? Ska man köpa en pump och doppvärmare eller ska man köpa ett helt nytt 54L startpaket? Med akvarium på 54l och pump och doppvärmare och köpa växter? Och någon grotta eller liknande? Hur låg ska tempen vara?
YESSS HAN HAR BÖRJAT SIMMA LITE OCH KÄKAR RÄKBITAR :) vad för rötter? kan man ta i trädgården eller ska man köpa?
Plocka från natur eller testa o gå till en akvariebutik.... där finns allt du behöver och lite till.
han bodde i en kak burk i ca 1,5 vecka utan problem då bytte jag vatten en gång så det är mog inte jätte brottom med pump :)

Skrivet av razmus99
Okej har du bild på din gärs? Ska man köpa en pump och doppvärmare eller ska man köpa ett helt nytt 54L startpaket? Med akvarium på 54l och pump och doppvärmare och köpa växter? Och någon grotta eller liknande? Hur låg ska tempen vara?
Har ingen bild på gärsen, men här har du en video på några av mina kallvattensfirrar. Man ser gärsen vid 0.23 och 1.01. :)
Om du fortfarande är osäker på om det är gärs eller gös så kolla på ryggfenorna. Om ryggfenorna sitter ihop så är det en gärs, om den andra ryggfenan börjar där den första slutar så är det en abborre, och om det är mellanrum mellan ryggfenorna så är det en gös ;) Du kan också kolla på munnen, en gärs mun är mindre och anpassad till att äta insekter. Gösen har ett stort gap som är anpassat till att käka fisk :)
Gör som Svampus säger, skaffa pump så fort som möjligt.