Arowanor och andra bentungor

»

Clown kniv funderingar

Tjena alla!

Har några funderingar som jag hoppas att den enorma kunskapsbanken här kanske skulle kunna hjälpa till med.

Om ca 2 år ska jag byta hus och tänker bygga 2500-4000 liter rov i det.

Jag har ett nu ett 600 L kar som jag primärt skaffat som uppväxtkar till de firrar jag tänkte installera i mitt nybygge
och har sett en 8-10 cm Ornata som ser klart stressad och allmänt ledsen ut i min lokala akvariebutik.

Eftersom det är en av de fiskar jag vill ha i det "riktiga" karet undrar jag hur länge en Ornata kan gå i mitt 600? Måtten är 200x55x55.

Tänker inte mata den mer än den kräver för att få den att må fint men ändå inte rusa iväg i storleken för hastigt.

Någon som kan ge mig lite info om jag är helt ute och cyklar (för det tar nog 2 1/2-3 år innan den får flytta till större)
eller annat jag bör ha i åtanke?

/Mårten
Är det en ornatopinnis du menar eller en chitala ornata?
chitala ornata
Sedan kan jag ju passa på att fråga hur länge en 8-10 cm Fläckig/Floridabengädda kan tänkas gå i samma storlek på kar. Jag fattar ju att det beror mycket på matningen men jag siktar aldrig på att tokmata upp djur i storlek bara för att. Så frågan gäller, precis som med ornatan, med försiktig matning. Om någon känner för att komma med en kvalificerad gissning?
Hmm.. Om jag vaknar till och läser rubriken istället för att ställa dumma frågor blir det här mycket lättare för alla..


Clownen går nog iaf ett par år i ett 600 och samma med floridan.. Både floridas och clowner brukar ju vara notoriskt kinkiga med maten i små storlekar och växer egentligen bäst efter 20-25cm.. [MENTION=679]Nevyn[/MENTION] har ju fått upp sin florida från 12 till 42? Cm på ett år typ men det är det extremaste jag sett.. Mina floridas är hyfsat stora men de är å andra sidan 5 år gamla.. Jag hade inte haft dåligt samvete om jag stoppade dem i ett lugnt 600 en stund eftersom de inte simmar särskilt aktivt.. Knivarna brukar inte heller aktivera sig ordentligt förrän efter 35cm då de byggt lite muskler och mod..

2-3 år bör inte vara några problem för någon av dem.. Se dock till att inte stoppa hela din framtida besättning (lätt att bli frestad och hur det än är är det många som sagt att de ska bygga x kubik men färre som gjort det) eftersom det är svårt att filtrera ett 600 på ett vettigt sätt..
Det verkar som att det är problem med live-notiserna så de avaktiveras tillfälligt.