Har funderingar på köra ett renodlat kar med dats, vad anser ni är dom bästa föreutsättningarna för dessa? Ang tex växter , rötter inredning etc ? Vill försöka få fram en "riktigt" hemma miljö från det vilda. Ev nån tankmate som dom lever med i det fria. Kommer köra ITs så klart men Sen fråga två hur svårt är det att få tag i en ngt ?:)
du kanske ska köra med dunkelt ljus och hyfsat med rötter inte jättemycket växter, ingen aning om hur de lever i det vilda men de hade framhävt ränderna och hur de fungerar som kamoflage i det vilda.. hade själv gjort ett artkar. men det är bara jag.
som sagt så vet jag ej deras habitat i det vilda men de var bara en tanke på hur jag hade gjort det :)
Smalbandad är NGT va? alltså Datniodes undecimrad.
Isåfall finns det 12-15cm och 6-7cm att beställa ifrån Akvarieteknik
[undecimradiatus är NTT] och [datnioides campbelli är NGT]
ingen mer info ang min fråga ?:) tankmates etc ? vill verkligen få fram att dom ska känna sig som kungarna i karet..
Kan nog inte några tips kring setupen då min erfarenhet av IT är att flera (5--12st har jag haft) tillsammans inte är någon hit då de gärna blir kolsvarta och försöker bli ett med silikonfogen i nån hörna. Har man däremot stora, buffliga fiskar (cichlor, rockor, aros, större malar) så är datsen inte så avslappnade och försöker istället hävda sig i karet, har nu 2-3 it per kar och de är betydligt mer aktiva och oftare stabila än när de gick alla tillsammans. Ngt och at har varit en annan femma hos mig, Ngtn är boss i alla kar den gått i och drar sig inte för att spöa cichlor eller it som är större än den själv helt oprovocerat.
Detta är som sagt min erfarenhet, men vet att bla [MENTION=2]Tigerflickan[/MENTION] lyckats mer än väl med många it tillsammans.
Jag tillhör skalan som är övertygad om att dats föredrar dunkel belysning, t.ex. punktbelysning med spotlights lockade fram alla mina it som var totalt förstenade när jag använde lysrör. Alufolie runt delar av lysrören kan man använda för att testa sig fram med dämpat ljus.
Mina är hur utfärgade som helst och jag har haft allt från 2-15 ihop.. :)
[QUOTE=Cpt Migraine;42584]Mina är hur utfärgade som helst och jag har haft allt från 2-15 ihop.. :)[/QUOTE]
vad går dom med för sällskap ? samt inredning? kör du lysrör eller kör du "dunkel ljus" som det pratas om ?
posta en bild på karet vetja :)
Kapten kör väl nära på ultraljus haha, kanske inte med tanke på storleken. Bra impad av datsen, härligt när det går vägen. ;-)
Det där är porr kapten.
Ps. Köp mina tigrar nu någon om ni vill ha fina tigrar
I mitt ultradunkla är alla utom en svartare än natten, svartast är den största, den är mycket mörkare än kolsvart, bara då den öppnar munnen ser man den mot den svartmålade bakgrunden i det svarta karet...
Sjukt fina färger! Sällan jag ser mina så utfärgade.
Fast "hur utfärgade som helst" måste jag invända lite emot faktisk, har dessvärre lagt märket till en viss destabilisering av färgerna även hos några av Cpt Migraine's indos sedan den gamla tiden... av bilderna att döma iaf.
Och för min egen del så har jag aldrig lyckats få indos stabila om det finns andra dats i karet, köra dom själva med bara fiskar av annat slag har däremot funkat rätt bra några gånger!
Håller med The douche, ensamma dats tenderar att oftare var stabila. I mitt dat-kar så är största ATn stabil och framme jämt, de andra två är mer eller mindre ostabila och kommer endast fram vid matning. Utav mina ITs så är dem som är framme mest ostabila och dem som gömmer sig och kommer fram vid mat stabila.
Att köpa en stabil tiger är inga garantier att den kommer stabil i just ditt kar. Det är väl regel snarare än undantag numera.
Den Itn jag hade var kolsvart och ensam hos mig, hos sin nya ägare som hade fler dats i karet färgade den ut direkt..
Det kan verkligen bli hur som helst med dats... Mina två på 20cm som går tillsammans i 500at med fengäddor är helt utfärgade rätt mycket oftare än va de är ostabila. De 3 jag har gåendes i stora karet på 30cm+ är det väldigt olika med, oftast är 2 av 3 utfärgade när de inte fått mat på länge. Den 3e är ALLTID helt mörkbrun. Den har nog aldrig någonsin varit utfärgad i det karet. Totalt brun hela tiden...
[QUOTE=THE DOUCHE;42625]Fast "hur utfärgade som helst" måste jag invända lite emot faktisk, har dessvärre lagt märket till en viss destabilisering av färgerna även hos några av Cpt Migraine's indos sedan den gamla tiden... av bilderna att döma iaf.
Och för min egen del så har jag aldrig lyckats få indos stabila om det finns andra dats i karet, köra dom själva med bara fiskar av annat slag har däremot funkat rätt bra några gånger![/QUOTE]
Jag har typ 13 dats nu varav 7-8 är stabila.. De kommer dock succesivt.. Inom 6 måbnader tror jag alla är utfärgade.. Jag har ju offshores gamla grupp..