Akvarium och teknik

»

Riva ner ett ramakvarium

1/2
Jag har köpt en burk på 960 liter nyligen som måste silikonas om. Det är 120 cm högt och glaset är minst 19 mm tjockt. Jag vill bygga om det till ett rent helglaskar eftersom ramkar tenderar till att börja läcka rätt ofta.

Är det någon som tagit bort själva ramen på ett sådant innan? Kommer det att se okej ut där ramen har suttit?
detta ska bli intressant o följa
[QUOTE=superaquaman;38330]Jag har köpt en burk på 960 liter nyligen som måste silikonas om. Det är 120 cm högt och glaset är minst 19 mm tjockt. Jag vill bygga om det till ett rent helglaskar eftersom ramkar tenderar till att börja läcka rätt ofta.

Är det någon som tagit bort själva ramen på ett sådant innan? Kommer det att se okej ut där ramen har suttit?[/QUOTE]
Vad jag har hört så är glaset i ramkar inte gjorda för att vara utan ram. Antar att kanterna inte är lika snygga? Men jag vet inte...
Mycket intressant.. skulle vara bra att veta glastjocklekarna exakt.. 120 högt och 960 l.. vad är det för mått 100x75x120? Bild haha.. många frågor här..
Mm.. ramen är ju "bärande" men iom att detta måste vara långt ifrån ett standardkar vet man ju ingenting innan det är nedskuret.. är kanterna dåligt slipade går ju det att lösa rätt fort..
Jag har tagit isär ett 600 liters ramakvarium från akvastabil för ett par år sedan. Dessa glasrutor var inte alls slipade eller lika "fina" som på ett helglas. Det var för jävligt att få bort silikonet mellan ramen och glaset måste jag säga, skulle inte vilja göra om det. Speciellt jävligt var det just på grund av att glaset inte var slipat, det gick inte att såga med någon tråd då heller. Varför måste du ta bort ramen helt? Räcker det inte bara med att skära bort fogarna på insidan och lägga dit nya? Ramen kan du väl måla om fastän glaset är där bara du är noga med maskeringen.
Om glaset inte är lika snyggt som ett helglas i kanterna gör inte jättemycket. Jag tror att glasmästaren ( Benny på Majornas Glas ) som ska komma hit och limma kan slipa ner det åt mig. Jag bryr mig inte heller om utseendet på det utan som jag skrev i första inlägget är det för att ramkar inte brukar ha en ordentlig fog mellan glasen som helglaskar har och varenda gång man hör om ett kar som läcker så nog fan är det ett ramakvarium.

Jag hade ett helglaskar på 1120 liter innan och jag va inte orolig ett dugg fastän jag hade 3 grannar under mig. Nu bor jag på bottenplan i en nybyggd 2 familjsvilla och vill inte ha en kubikmeter i vardagsrummet när jag kommer hem. (även om detta kanske komemr få stå i grovköket med 2 golvbrunnar)

Karet är lagat innan jag köpte det men jag blev blåst när han sa att det va tätt och fogarna ser ut som skit. Man har även förstärkt med en glaslist i hörnerna från botten och uppåt med en glaslist.

Bild på karet: http://imageshack.com/i/jjjdy7j

Bild på fog a´la komochhjälpmig: http://imageshack.com/i/j8dn00j
Är du säker på att det inte är ett fönster? :D

Coola mått.. vad ska du ha i?

Jag hade nog räknat lite på det där karet efter att jag mätt glaset om jag vore du.. 19 är kanske på den klena sidan.. oavsett hur glaset mår borde det vara hyfsat lätt att slipa till..
glaset är MINST 19 mm. Jag kan inte mäta glastjockleken pga ramen.
Enligt säljaren har karet stått i någon butik som utställningskar innan. Det har 2 stålskenor längst upp och en tjock glas i botten som förstärker och det är inte särskilt djupt vilket gör det mer safe.

Måtten är 160-50-120. Det skall gå VF Atabapo Altum till en början, senare även VF Diskus. Inga direkt bottenlevare annars pga av den lilla bottenytan.
Rightie.. allt går ju.. börja med att få isär det så får du väl ta det därifrån.. majornas är ju inte direkt några sjolpojkar så de kan nog berätta vad som behöver göras om det behövs stag/sarger osv..
Går att ta bort glaset från utsidan under ramen o in "utan problem".Glaset är nog som sagt inte lika fint slipat men e säker på nästan att det e precis samma glas som i vilket helglas som helst.finns lixom inte så många sätt att göra glas på.

Tänk dock på att man inte kan/SKA slipa glaset mer än halva rutans tjocklek o i detta fall med så tjockt glas så lär det vara mindre ändå.Den regeln e A och O hos vilken seriös glasmästare som helst=).

Hur som lycka till!.Antar att det är karet som låg till salu på akvarister på fäjsboken?=)
Jag la upp det på akvarister när jag köpte det men har inte sett det till salu där?

Jag får försöka mig på det helt enkelt. Förjävla kallt att ligga utomhus och skära nu bara :-_-:

Uppdaterar om hur det går framöver!
Det är väl [MENTION=466]wrandel[/MENTION] gamla tank. Att ramakvarium läcker mer än helglas måste vara en myt, har aldrig hört den. Har flera ramakvarium som är säkert sen början av 90-talet och de håller än.
[MENTION=21]Lutt[/MENTION], mitt står allt allt kvar här än sålänge. Så om du vill ha ett till [MENTION=690]superaquaman[/MENTION] så är de bara å hojta till:) 125x50x95
[MENTION=21]Lutt[/MENTION] Det va väl ditt som va 95 högt och 120 långt?
[QUOTE=Lutt;38342]Det är väl [MENTION=466]wrandel[/MENTION] gamla tank. Att ramakvarium läcker mer än helglas måste vara en myt, har aldrig hört den. Har flera ramakvarium som är säkert sen början av 90-talet och de håller än.[/QUOTE]

Jag har frågat dom flesta som tar upp läckande kar i trådar under några år om det är ram eller glas och ALDRIG hört än sålänge om ett läckande helglas. Kan lova att nästa tråd någon läser om ett läckande kar är ett ramakvarium.
Jag har haft ett läckande helglaskar. Ett 450L hörnakvarium började läcka på natten. ;)
[QUOTE=superaquaman;38349]Jag har frågat dom flesta som tar upp läckande kar i trådar under några år om det är ram eller glas och ALDRIG hört än sålänge om ett läckande helglas. Kan lova att nästa tråd någon läser om ett läckande kar är ett ramakvarium.[/QUOTE]

Vad skulle skillnaden vara på helglas eller ram angående läckage? Alla burkar går att få läckage på oavsett sort,misshandla dom tillräckligt länge så.............................
[QUOTE=OperationFetaGåsen;38355]Vad skulle skillnaden vara på helglas eller ram angående läckage? Alla burkar går att få läckage på oavsett sort,misshandla dom tillräckligt länge så.............................[/QUOTE]

håller nog med där. gör man rätt och riktigt när man gör v-fogen på insidan så räcker det för att hålla burken tätt. skillnad på helglas och ramkar är det nog inte,.
Måtten på ett Alukar´s Glas kommer inte passa ihop, är ju skuret i mått för att passa i en ram, inte måttade för att limma "Glas på glas" kanske går men tror du får lite konstiga höjder på sidorna etc.
1/2
Det verkar som att det är problem med live-notiserna så de avaktiveras tillfälligt.