Jag och några till kommer att limma ett 150x150x80 15mm nästa helg om akvariegudarna tillåter..
Jag vill gärna ha lite tips och råd.. min idé var att ställa bottenrutan på ett bord som man lägger reglar på, reglarna utformade som ett kors, 2reglar åt varje håll så att sidorutorna kan stå.. på så vis borde man ha full koll på hur silikonet ser ut även underifrån..
Tankar om distanser?
Jag jobbar en del med silikon i yrket och har rätt bra grundkoll men skulle gärna vilja ha lite input från er som limmat förr..
Min spontana tanke är ju att fogen mellan rutorna (alltså inte de n fog som är synlig innifrån karet) bör bli starkast om den limmas i en enda omgång? Jag gillar inte skarvar men vet inte hur mycket det påverkar..
[MENTION=352]PataA[/MENTION]
[MENTION=28]Leopoldi[/MENTION]
[MENTION=27]Bong[/MENTION]
[MENTION=613]Stampe[/MENTION]
[MENTION=18]boris[/MENTION]
[MENTION=152]perfetto[/MENTION]
[MENTION=4]Sjebbe[/MENTION]
Har säkert glömt någon vettig men man kan inte ha alla i huvudet..
Tandpetare eller tändstickor som distanser. Syns knappt när du drar ut dem.
Ja, allt bör limmas i samma sväng enligt mig iaf. Idén med reglarna är bra men det kan bli tight när du vill dra fogen. Hur som, dra all fog färdigt i karet innan du börjar med den övre ramen och tvärstaget. Du kan med fördel såg till käppar till ramen innan. Dem har du ståendes mellan bottenrutan och ramen.
Hjälpmedel:
Tving(ar)
Fogsvans
Såpa
Hajfena
Tejp
Tändstickor/tandpetare
Käppar/reglar
Kompis(ar)
Gott om tid och ej stressa lägger jag till på sjebbes lista också :)
Okej, strålande.. ni menar alltså på att silikonet i sig fungerar som distans när man väl limmat en bit? Jag gillar inte idén att efterfylla några hål hur små de än må vara..
[MENTION=4]Sjebbe[/MENTION] idén med reglarna måste ju ändå vara bättre än att limma karet utan att ha koll på botten och bara fylla neråt? Bottenglaste är ju fasat ett par mm och jag har en vision om att kunna dra till även botten för att kunna utnyttja maximal vidhäftningsyta.. tänker 70-reglar på höjden.. då för man 2 "luckor" på 45mm på varje sida av karet som man fyller i blindo men det är ju ändå precis som att limma det på ställningen..
Det kanske verkar nojigt men eftersom jag testfyller på våning 8 vill jag inte sitta och tänka efteråt att jag kunnat gjort det bättre om det går åt helvete.. på mitt sätt "hänger" ju karet så man kan se alla potentiella brister..
var noga med rödspriten och gnugga ordentligt. Limma en långsida först, sen lägger du på limm på kortsidan och trycker ihop det hörnet och fäster en silvertejp över hörnet. Och sen samma visa med andra kortsidan. När du fäster den sista långsidan så lägger du limm på båda kortsidorna och botten och tryck sedan dit sista långsidan.
Jag limmar aldrig med tankpetare då glasen är så tunga så dom står kvar av sin egen vikt iaf. Det räcker med en silvertejp i varje hörn.
När det är klart så sågar du till några reglar som du ställer (stående) på insidan av burken som man fäster med silvertejp på glaset som sedan dom långa glaslisterna i överkant ska vila på när du limmar dom. och tvärstagen lägger du sen bara på listerna med mycket limm ;)
när jag limmar brukar jag trycka ihop glasen allt vad jag orkar så att limmet trycks ut jämnt över hela ytan och sen fjädrar glaset ut igen så att de blir ett naturligt mellanrum på ca 1-1,5mm.
Använd rikligt med limm så att du får torka bort överflödet på både utsidan och insidan, då är man helt säker på att limmen har tryckts ut på hela ytan :)
Kom på en sak! reglarna som du ställer inuti burken som ramen ska vila på, Spetsa dom i botten så att du kan få ut dom när limmet torkat! :)
Distanserna ryker du ut när glaset e på plats. Dem är mest till så att man ser att det bra med mos i fogen. Det sjunker ju ihop när drar bort dem och sen drar du till fogen.
Ska jag vara ärlig så känns iden att limma burken uppochner dum. Limma det åt rätt håll på rätt plats med en gång tycker jag.
Silvertejp e bra att ha med, kanon när man vill glaset inte ska glida ur position.
du kanske ska test limma ett litet akvarium först ;) typ 100L ... då kanske du kommer på vad du tycker är det svåra + att du märker hur allt funkar.
Right right.. nej jag ska inte limma det uppochner? Var får du det ifrån [MENTION=4]Sjebbe[/MENTION]?
Dtack för input pata.. distanserna tror jag nog att jag använder ändå.. det var fan riktigt dåligt med silikon på vissa ställen som karet var innan.. det är vad som gav mig självförtroende att limma detta.. det och hur svårt ddt var att få isär detta.. jag tänkte använda mig av de skarpaste praktiska hjärnor jag känner för detta och om vi inte tillsammans kan få ihop detta kan jag lika gärna säga upp mig..
Det jag menar med hängande är att om det står på reglar istället för på golv eller ställningen så att man kan se karet underifån under limningen så man inte missar något..
Jag missuppfattade dig där :D
Jag fattar nu, helt klart en bra ide för att säkerställa att man har fyllda fogar.
Ett annat tips är att tejpa rutorna innan du monterar dem. På så vis blir det lättare att dra av fogen. Det är ju bara mäta sig fram vart man vill att fogen ska sluta efter du lagt till glasets tjocklek. Minimalt med på det viset. Ju mer förarbete desto mindre efterarbete.
Mm.. fan.. jag tar dit stampe, malcus, en kollega (han har lärt mig allt vettigt jag kan), farsan, och boris.. med dessa på plats måste det ju bli tillräckligt bra för att hålla ihop haha..
Dessutom kan åtminstone 4 av oss hantera silikon och farsan är lite av en raketkirurg.. ja, rocketsurgeon..
Ja på med all silikon i ett svep (var flera pers med varsin spruta) & tejpa alla rutor (åtminstone invändigt) och ta bort så fort allt silikon är utstruket men fortfarande inte har härdat så att fogarna blir raka och fina.
Kommer inte på mer nu... låna ordentliga sugkoppar av någon schysst glasmästare kanske, underlättar att lyfta skivorna utan det blir fettfläckar av svettiga händer!
De småhål som tändstickorna lämnar efter sig kan du fylla igen efteråt. Du ska ju oavsett skrapa silikonet efter att glaset är limmat för att sedan limma fogarna på insidan. Det har fungerat bra på två akvarium som jag limmat innan, det var inga 1800L, men en 60x60x60 kub och ett 350 liters akvarium. Finns massor med fina videor på youtube också.
Det svåraste när jag limmat har varit att få rutorna att hållas rätt, de vill glida runt lite när silikonet är mellan.
Check check! Alla råd är bra råd!
Tändstickor kan fara åt helvete, du ska ha så mycket silikon att tändstickorna drunknar...
Enda tipset jag kan komma med är att se till att listerna blir helt vågräta. Om dom lutar lite så att stagen vilar på listen istället för på silikonet så kan det göra så att staget spricker och det vill man inte. Speciellt inte kl 23 en lördagkväll när möjligheterna att laga det är väldigt små. Det skapar bara en massa ångest :P
Ångesten är det enda vi har, vi med stora burkar ....
Du har så rätt dessvärre..
Just ja [MENTION=48]djr83[/MENTION].. kommer ihåg det där.. vilket helvete det måste varit..
Det gick bra i alla fall, men det var sjuk ångest ett tag...