[QUOTE=Bong;24562]Inte fisk som tur var :) Det var kosttillskott från usa och det var ett ämne i som tydligen inte var tillåtet i sverige. Jag fick hem ett papper från tullen att jag skulle kontakta dom så jag ringde och dom sa som det var och att om jag inte hade intyg att jag fick importera det så hällde dom ut det i toan :( Fick inga påföljder men det var dyra pengar ändå :xD:[/QUOTE]
Precis samma visa här faktiskt, jag förnekade dock beställningen och inga påföljder heller.
Pallade ej läsa allt men summa sumarum.Det är inte ett dugg olagligt att fiska ål generellt,i dom flesta sjöar ja,men absolut inte sjöar där det anses att dom aldrig kan ta sig ut i havet igen ifrån,du får fiska för att röka o äta dessa så om man skulle fördjupa sig i detta vid en eventuell rättegång så kan jag nästan svära på att det skulle bli ogiltigförklarat såvida ålen kommer ifrån en sjö där dom får fiskas.Om inte så betyder det indirekt att det över lag vore olagligt att ha någon som helst svensk fisk i akvarium då det säger emot sig själv helt att du får fiska för att äta lr göra vafan du vill med men inte ha i akvarium.
Kan ju tillägga mer oxå ang vad vi håller på med för hobby här,Jag kan LOVA att 90% av alla här har hållit/håller fisk som garanterat inte fått exporteras ut ur isna ursprungsland lr kommer från floder/sjöar/vikar där dom absolut inte fått fiskas men kommit ut ur landet via korruption lr smuggel,tänk på vart dom flesta fiskarter vi har kommer ifrån för världsdelar och hur fattigt det tenderar att vara där,det säger ju allt,Ska vi skita i att hålla våra fiskar alls då o bara köra egenodlade guppys?.Ne det tvivlar jag på att det kommer hända här så bättre att skippa moralpredikningar då vi säkert indirekt brutit mot x-antal lagar gäller i andra länder här dom flesta av oss,o tror dom flesta här över lag säkert brutit mot nån svensk lag tidigare på ett lr annat sätt oxå..
Ålen får endast fiskas i sjöar uppströms tre vattenkraftverk som det inte gjorts någon vandringsled/laxtrappa för fisk.
Det finns inte alltför många sådana ställen.
Och sjöar där du och jag förmodligen skulle säga att det är omöjlischen för en ål att ta sig till/från är säkert i själva verket en barnlek för ålen.
Summa summarum skulle jag säga att det är olagligt näst intill vart än på kartan du kollar.
Vet en sjö nära mig som man får fiska ål i. Fast det är rätt krångliga bestämmelser om hur, när man får fiska. Kan också vara så att det är bönderna runt sjön som enbart har rätten till den.
Landsjön heter den, mynnar ut i Vättern.
I disagree,lagen är diffus i sig själv.Och även om det kanske inte finns jättemånga sjöar där den får fiskas här så finns dom likväl.Vet att det har fått fiskas i drevviken tex för inte sålängesen alls,om det är så nu lr ej har jag dock ingen aning om.
Ja tvivlar inte alls på att ålen kan ta sig från ställen där vi garanterat aldrig skulle kunna föreställa oss att dom kan.Men där dom får fiskas så får dom fiskas helt enkelt..
Att det är krångliga bestämmelser om hur och när man får fiska rimmar inte bra med att man får fiska där.
Dispens har ju getts till vissa fiskare på vissa ställen. Men det är ju också en "dispens" från ett i vanliga fall förbud.
Så har jag tolkat allt jag läst om ålfiske iaf.
Kan mycket väl missat något, kanske till och med misstolkat något. Det jag skriver är bara så jag uppfattat lagstiftningen.
[QUOTE=ratfink;24554]fy fasen va coolt!.Lake är en drömfisk för mig,aldrig lyckats snärja en dock så jag vill inte hoppas för mkt haha[/QUOTE]
Du får komma på besök i norr så ska jag fixa ett gäng åt dig.. :ohyou:
Men, en kylare är nästan ett måste.
Under vinter så stängde jag av alla element i lägenheten för å att hålla ne tempen i karet, å så länge de va kallt ute fungerade de bra. Men sen framåt våren/sommarn så började de bli för varmt i vattnet och laken slutade äta.. å dog så småningom.
Tycker det är bra att krånglar till fisket om ålen faktiskt. Även om det är en piss i havet, så borde någon göra något åt japanerna som fångar tonvis med glasålar.
[QUOTE=fishkeeperkarl;24718]Idag åkte jag till mitt landställe och det första jag gjorde när jag kom var att packa ur bilen och sen gå ner och fiska gädda. Jag fick bara en gravid hona men såg minst 8st hanar simma runt. Jag försökte håva n som var runt 20cm men missade precis. Efter maten stack jag ut igen men denhär gången bara håvning och då fick jag en liten flundra, ett par smörbultar och två sandräkor (jag kunde fått mer om jag inte hade koncentrerat mig på att få en flundra hela tiden) så nu har jag ett 25l kar men en del svenska små fiskar. Bilder kommer snart och är någon intresserad i någon fisk så fråga mig.[/QUOTE]
Gädda under 40cm till mig!=)
[QUOTE=fishkeeperkarl;24723]Haha Jag ska forsätta fiska imorgon jag ska nog fixa en gädda åt dig. Om jag nu får en så måste jag lämna den på söndag kan du då?[/QUOTE]
För en liten gädda så kan jag närsom=).Missade en på 40 idag som hann kastas i medans jag höll på med en borre på 15 som dock blev mat 10min efter den hamnade i karet=)
Bong: Fan vad häftigt! Hur är den i sättet?
[QUOTE=Themonsterfish;24733]Bong: Fan vad häftigt! Hur är den i sättet?[/QUOTE]
Agressiv som fan! Skäller på mig varje dag! Fast det är nog för att hon är gravid just nu...
Om någon i Gävleborg/ Hälsingland är sugen på några svenska fiskar så säljer jag. Dom flesta är runt 5-10cm lång. Vissa arter är dyrare än andra då de är svårare att få tag på i "yngelform". Fiskarna kan tas till Gävle, Bollnäs och Ljusdal då det är orter jag besöker ganska ofta. Bara att skicka ett meddelande till mig om ni är intresserade! :)
Har inga bestämda priser än. Men vissa arter kan ni få gratis på köpet om ni skulle vilja köpa någon utav de dyrare arterna.
Fiskarna som klassas som "gratis" är: Stäm, mört och abborre
Fiskarna som klassas som "50kr styck" är: Harr, id, gärs, gädda och elritsa (elritsan Ca: 20kr styck)
Fiskarna som klassas som "lite dyrare" är: Stensimpa, lake, nejonöga, gös och braxen
Fiskarna som är allra dyrast som kan ta tid att skaffa in är: Röding, bäcköring, vimma, flodkräfta och sutare.
Jag har snackat om svenska fiskar med dig på youtube tidigare Karl.
Om ni ska diskutera köp av fiskar så ska det inte tas i denna tråd. Ta det någon annanstans.