sf_other

»

Bästa wet pet!

Jag vill ha en ny wet pet!
Hjälp mig finna svaret.

Vi tog upp det lite kort i podavsnittet 39. Sjebbe hade sin Mauro (Channa marulioides) och jag hade min Dio (Osphronemus goramy).

Vad är egentligen den bästa petfishen? Känns spontant att den ska vara mellan 30-70cm, fast det är väl egentligen inte hugget i sten.
Hade en liten diskussion med Mara på rovfiskträffen om att asiatisk arowana gör sig bra som wet pet. En sådan skulle jag absolut kunna ha igen.

En annan fisk som skulle fungera som wet pet är ju svart piraya, Serrasalmus rhombeus. Där har man dock problemet med att man troligtvis inte kan ha någon algätare, den blir nog söndertuggad eller uppäten.

Sneglat lite på malar, alltså catfish, men där känns det som fisken kommer gömma sig mest.

Kommer utgå från ett akvarium med måtten ca 165x75x75. Men kan lika väl sluta med att det blir ett akvarium med mindre rovfiskarter, fast det är en helt annan tråd och inget vi ska diskutera i denna tråd.
Trådkapning i första svaret. ;)

Kom gärna förslag till mig också. ;)
Utan tvekan står Scleropages formosus alternativt inscriptus som ohotad etta i min bok, färg efter personlig preferens. Med lite god vilja kan man nog lägga till S. jardinii och kanske ännu hellre den svårtillgängliga S. leichardti som budgetalternativ. Makalöst vackra fiskar med med en pondus och energi som dominerar rummet även utanför glasväggen som skiljer vattnet från luften. Det är inte för inte som kineserna anser att de bringar lycka och välstånd till sin omhändertagare. Det är också en fisk som man med lite träning faktiskt kan klappa vilket jag anser vara en del av att faktiskt vara en "wet pet". Därför går fiskar som faktiskt kan klippa ett finger bort ur denna kategori för min del, exempelvis S. rhombeus.

Om man inte har ett krav på att beröring ska vara möjligt så kan man ju tänka sig en Hoplias aimara eller någon av de större och mer färgstarka channorna. Rockor skulle jag vilja påstå också skulle fungera och då helst en hane då de inte blir riktigt så stora som honorna på sikt. Min gamla BD-hane som jag hade för tio år sedan var nästan som en hund och ibland kunde jag svära på att han och katten faktiskt lekte med varandra på varsin sida om glaset. Han åt också gärna räkor ur fingrarna på mig.

Har själv aldrig haft Flowerhorn eller större kulfiskar men de verkar ju vara bra alternativ de också.

Slutklämmen får dock bli AROWANA!!!!1
Vad är definitionen av en wet Pet??
Saknar min gamla rtg. Men grejen med wet pet är att jag vill ha den som liten och se den växa. Det är kruxet med asiater i Sverige. Man får nog köpa en liten från duketown eller liknande.
Skrivet av Datten
Vad är definitionen av en wet Pet??
Bra tråd Lutt
Bra fråga Datten

Personligen skulle jag säga för att ett djur skulle kvala in som wetpet bör den kunna bjuda på en wow-uppelevelse av sig självt oavsett inredning eller likande. Sen vilken typ av wow är ju upp till var och en.
Är det en graciös färg bomb( ex Aro eller flowerhorn)
Explosiv matning (ex romb eller aimara)
Ovanligt beteende tex deathrole(polypterus) eller stora tänder( hydrolycus / hydrocynus).

För min del får den gärna äga lite av varje från ovan. Men jag skulle nog säga intelligensen och interagerande från fisken sida känns lite extra. Om fisken kommer fram och "hälsar" eller visa tydligt något den gillar/inte gillar. Komma fram vid matning är ju lite av en falsk kärlek. Men om fisken dyker upp och tittar och följer dig med blicken efter matning så känns det som något annat.

Hittils har jag bara upplevt ovan med tigerfisk och ormhuvudsfisk.
Kan hålla med Sjebbe om att channor gärna är lite extra sociala av sig. Mina är framme och kikar hela tiden när man är vid karet även om man har matat dom proppmätta.
https://youtu.be/ociHZGnjkCI

Serrasalmus manueli är ju en ganska cool petfish. Men den kostar väl multum också som udda pirayor brukar göra + glaserpriser.
Skrivet av Lutt
https://youtu.be/ociHZGnjkCI

Serrasalmus manueli är ju en ganska cool petfish. Men den kostar väl multum också som udda pirayor brukar göra + glaserpriser.
6-8 typ 1100, 10-12 ca 1800
Det verkar som att det är problem med live-notiserna så de avaktiveras tillfälligt.