Rockor

»

Heliotrygon gomesi Storlek

Hallå!
Jag läste i artbeskrivningen om Heliotrygon gomesi att den inte blir större än 14cm? Stämmer detta? Isåfall vart hittar man en sån, går de att få tag på?
Utan att egentligen veta så gissar jag på att uppgifterna är mycket bristfälliga och därmed inte korrekta...
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Heliotrygon

"The largest confirmed disc width is 80 cm (2.6 ft),[4] but there are reports of individuals where it was 1 m (3.3 ft).[2] Both species are greyish or brownish above, but while H. gomesi is overall plain without distinct markings, H. rosai has a white to creamy-white vermiculated pattern.[1]"

Jag uppdaterade artregistret med lite bättre siffror.
Anledningen till att det ibland står märkliga och felaktiga uppgifter om storlek, temperatur och annat (främst är det storleken) är pga. att mycket utav infon är de enda "rapporterade" uppgifterna som kommit in till fishbase. Så om det t.ex. endast fångats några få exemplar där största individen var 14cm, så hamnar det som maxsize. Tills dess att det rapporteras in om en större... Och en sådan sak som ett artregister är ju ständigt uppdaterande, men med tanke på hur många arter av fisk det finns världen över, och alla uppgifter om arterna som finns, så kan man förstå att vissa grejer dröjer. ?

Så tyvärr, det är inte en rocka som stannar av vid 14cm, som sagt.
Det verkar som att det är problem med live-notiserna så de avaktiveras tillfälligt.