Channor

»

channa panaw

såg att min LFS hade fått in channa panaw blev sjukt sugen! någon som har nån bra information om dem?
Jag råkade se att "min" butik kan ta in dessa för 442 kr. Blev mer än lovligt sugen på att låta min 222l fisksoppa bytas ut mot panaw :)

Hittar dock väldigt lite info om dom. 
Är de aktiva eller loj o skraja? 
Någon som vet om de är lätta att odla? 
Jag hade en tillsammans med lite annat. Lite tillbakahållen i början men det förändrades fort när den började äta pellets.
Min var köpt som obscura men jag fattade fort att det var något annat. Min blev 17 cm och riktigt rulltig på häftig pelletsdiet. Kul fisk i bra storlek för mindre akvarium.
Aha! :) Funderar på lekpar i mitt 222 l
Skrivet av Skatan
Aha! :) Funderar på lekpar i mitt 222 l
Det kommer nog fungera perfekt. Stor personlighet i en liten kropp. Ska se om jag hittar bild på min.
Det är faktiskt min på bilden på artbeskrivningen :)
https://www.rovfisk.se/species/104/
Skrivet av Sjebbe
Det är faktiskt min på bilden på artbeskrivningen :)
https://www.rovfisk.se/species/104/
Jäkligt snygg!

Hm... skulle gärna vilja veta om de är lättlekta.  Ska jag bara ha 2 firrar i ett kar vill jag gärna de får småttingar;:)
Det verkar som att det är problem med live-notiserna så de avaktiveras tillfälligt.