Jag börjar få problem med min hanne han är ca 1 år gammal hor bott hos mig ca 8 månader brukar äta som en gris alltid pigg och galen, för ca 2-3 dagar sedan gav jag honom sill efter det så äter den mycket mindre och bajsar vit tråd jag antar att den inte tål sillen :( byte igår 50% vatten från karet vad kan jag göra för att hjälpa honom att bli bättre? P.s vatten värde är vad det brukar vara och så börjar han bajsa mörkt med vit slemhinna runt avföringen!

Skrivet av bluedaimond
Jag börjar få problem med min hanne han är ca 1 år gammal hor bott hos mig ca 8 månader brukar äta som en gris alltid pigg och galen, för ca 2-3 dagar sedan gav jag honom sill efter det så äter den mycket mindre och bajsar vit tråd jag antar att den inte tål sillen :( byte igår 50% vatten från karet vad kan jag göra för att hjälpa honom att bli bättre? P.s vatten värde är vad det brukar vara och så börjar han bajsa mörkt med vit slemhinna runt avföringen!
Eftersom jag är en gammal, gammal, gamml diskusräv, kan jag väl dra det jag kommer på i ämnet så kortfattat jag förmår. Det du ser, är tarmens slemhinneskikt som kroppen stötetr bort för att rädda sig själv. Oftast är orsaken att fiskens parasitpopulation vuxit och på allvar börjat angripa sin värd, av någon anledning, parasiterna angriper tarmväggen och orsakar att fiskens aptit försvinner gradvis - efter ett tag äter den inte alls. I diskufiskens fall, beror det oftast på att allmäntillståndet av någon anledning fått sig en törn. Återigen oftast, beror det på att bakterietätheten nått en nivå som fisken inte tål (diskus har en lägre tolerans för bakterietäthet än någon annan sötvattensart vi normalt håller), men det kan också bero på social stress (mobbning), eller som i ditt fall, att fisken har ätit något som triggat kroppens stresssystem. Eftersom din fisk redan "skiter vitt", är det antibiotika som gäller, om den inte börjat äta normalt och bete sig normalt inom någon vecka. Nuförtiden är Octozin det överlägset bästa valet, så prova det först. Hjälp också fisken på traven lite, genom att testa de viktigaste vattenparametrarna lite extra och öka andelen små vb under en tid, en optimal miljö är extra viktigt när det gälller att få fisken att återhämta sig efter ett flagellatangrepp.
Tack för all hjälp! har rensat filter och även gjort vattenbyte ska kolla senare blir det sämre så får köra medicin!
bara så du vet så finns det nästan ingen medicin som rockor tål.
Hahaha fan va bra :) får väl köra värmekur :) och hålla tummarna men det känns som att den är bättre nu!
Vilken temp håller du vanligtvis? 28°c är en bra temp till rockor kallare än 26°c är vinter för de och metabolismen avtar, så om jag ska rekomendera dig något så se till att ha bra filtrering missa aldrig vattenbyte och ta bort mat som inte äts upp.En värme kur är inte fel och då med ordentiligt med genomluftning och salt ca 1-2dl/100l vatten om du har växter så den lägre dosen. Ökning med 1°c dygn till 30° 3-4 dygn och sen tillbaka med 1° dygn. Med högre temp så dör filter och man tar bort syret, ingen bra kombo. Lycka till!

Skrivet av Päran
bara så du vet så finns det nästan ingen medicin som rockor tål.
Mjo det finns lite olika mediciner som rockor tål... Visst är det färre än vad de flesta andra tål, men "nästan inga" är lite att ta i känns det som.
Personligen har jag kört både tremazol och även waterlife parazin P med mina rockor utan problem, givetvis kollade jag upp så att detta var säkert för rockorna innan jag medicinerade.
Jag fick förklarat för mig av dom på Herkules zoo att om det står att räkor och sniglar överlever medicinen, så går den att använda på rockor
Tack alla hjälpsamma hjältar! ska köra värme kur känns som avföringen ändrat skikt blivit mörk slem som lindar hårt bajs, ska temperatur i dagsläget är 29-30 kommer att stiga gradvis. Tror att jag undviker salt har enstaka l-malar i karet osäker om de tål det minns att jag läst någon stans om det!
Jag har saltat i kar med flertalet L-malar i. Har aldrig haft problem där. Har kört runt 2-3dl salt /100liter vatten.